شنبه ٠٥ خرداد ١٣٩٧
voting
  • بازديد كنندگان آن لاين : 19
  • بازديد كنندگان اين صفحه : 344289
  • بازديدكنندگان امروز : 685
  • كل بازديدكنندگان : 4267770
voting
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

تشکیل ۲۴۰ گروه خودیار زنان روستایی در اجرای طرح خدمات مالی خرد

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی ایلام از تشکیل ۲۴۰ گروه خودیار زنان روستایی در اجرای طرح خدمات مالی خرد در این استان خبر داد.
زهرا همتی اظهار کرد: اجرای این طرح با هدف توانمندسازی و بهبود زندگی افراد کم درآمد در مناطق روستایی (اعم از مددجویان و افراد عادی) سال 91 برای نخستین بار و بصورت پایلوت توسط سازمان بهزیستی کشور در استان های ایلام و کردستان آغاز شده است.
وی با بیان اینکه این طرح نقش بسزایی در افزایش توانمندسازی مردم مناطق روستایی داشته است، افزود: یکی از مهمترین مشکلات روستاییان اشتغال است که اجرای گسترده این طرح با همکاری سایر ارگان ها نقش مهمی در جلوگیری از مهاجرت آنان به شهرها دارد.
همتی با بیان اینکه سهمیه این استان برای تشکیل گروه های خودیار 300 گروه است ولی تاکنون 240 گروه در قالب بیش از سه هزار و 600 نفر تشکیل شده است، گفت: خدمات این طرح شامل پس انداز، اعتبار، بیمه های خرد، وام و انتقال وجه است. به گفته وی، در اجرای این طرح پس از تشکیل گروه و جمع آوری پس اندازهای اعضا و راه اندازی صندوق مالی، بنام گروه خودیار در بانک حساب باز می شود.
همتی اضافه کرد: در مرحله بعدی بانک گروه را بر پایه سرمایه اجتماعی ارتقا داده و سود و عملکرد مالی و اجرایی آنها را مورد ارزیابی و اعتبار سنجی قرار می دهد.
معاون امور اجتماعی بهزیستی ایلام افزود: در پایان بر اساس نتیجه اعتبارسنجی، بانک بدون اخذ سپرده وثیقه و ضامن به گروه با حداقل نرخ سود بانکی معمول وام پرداخت می کند و گروه نیز بر پایه طرح های کسب و کار تایید شده اعضا، وام بانکی را میان آنان توزیع می کند.
وی یادآور شد: خدمات اجرایی، فنی و ظرفیت سازی لازم در این طرح از سوی موسسه بین المللی توسعه خدمات مالی خرد (تاک) به شکل برون سپاری به بخش های غیر دولتی از جمله درمانگاه های مددکاری اجتماعی و موسسه های غیر دولتی محلی توسط بانک کشاورزی انجام می شود.
معاون بهزیستی ایلام کاهش نسبی فقر، توسعه عدالت اجتماعی از راه فراهم ساختن زمینه دسترسی گروه های کم درآمد، بالابردن سرمایه اجتماعی، ایجاد و توسعه کسب و کارهای کوچک و کمک به کاهش نرخ بیکاری را از ویژگی های این طرح برشمرد.
همتی در بررسی های انجام گرفته از سوی یونسکو (سازمان علمی، تربیتی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد) این طرح به عنوان طرح موفق در جهان انتخاب شده و در حال اجراست.
از مجموع 25 هزار مددجوی زیر پوشش بهزیستی ایلام بیش از چهار هزار نفر را زنان سرپرست خانوار تشکیل می دهند.


١٠:٣٠ - 1395/03/24    /    شماره : ٢١٨٩٢    /    تعداد نمایش : ٤٠٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج