جمعه ٢٣ آذر ١٣٩٧
voting
  • بازديد كنندگان آن لاين : 13
  • بازديد كنندگان اين صفحه : 27107
  • بازديدكنندگان امروز : 70
  • كل بازديدكنندگان : 4478212
voting
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

ایلام در چهار سال گذشته به روایت «استاندار»

محمدرضا مروارید استاندار ایلام دومین استاندار بومی در میان 20 استاندار تاریخ ایلام است که توانسته با عملکرد قابل قبول خود، شهروندان ایلامی را با خود همراه سازد، آنچه مروارید را استاندار برتر کشور کرده، کارهای بی سابقه وی در تاریخ توسعه استان ایلام است، همچنین به دلیل در دسترس بودن در تمامی اوقات جهت پاسخگویی به مردم ایلام بدون هیچگونه واسطه‌ای به گونه ای که حتی نامش به عنوان استاندار مجازی نیز به شوخی در گفت و گوی مردم مطرح می شود.
محمدرضا مروارید تحصیلکرده کارشناسی رشته کشاورزی در دانشگاه همدان و دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مدیریت دولتی از دانشگاه مرکز مدیریت دولتی تهران است؛ فرزند سوم آیت‌الله محمدتقی مروارید نماینده دوره اول مجلس خبرگان از حوزه انتخابیه ایلام است. مروارید از معدود استانداران بومی ایلام است که با آغاز دولت یازدهم فعالیت خود را شروع کرد، او از لحاظ شخصیتی فردی آرام است.

استان ایلام یکی از استان‌های ایران است که در باختر این کشور و در ناحیه‌ای کوهستانی و نیمه گرم قرار گرفته‌است. مرکز این استان شهر ایلام است و از غرب با کشور عراق، از جنوب با استان خوزستان، از شرق با استان لرستان و از شمال با استان کرمانشاه همسایه است.
سرویس استان های خبرگزاری ایسکانیوز سه شنبه هفته گذشته (31 مرداد 96) میزبان استاندار ایلام بود. مروارید با تمام مشغله های فراوانی که هم اکنون با آغاز دولت دوازدهم و از طرف دیگر پیش رو بودن هفته دولت داشت از خبرگزاری بازدید کرد و مردمی بودن و در دسترس بودن او را کاملا در میزگردی که با وی داشتیم از نزدیک درک کردیم. محورهای فراوان و بحث مفصلی با او داشتیم از حضورش در دولت دوازدهم تا محرومیت های ایلام و وضعیت استان، او هم پس از بازدید از باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران (ایسکانیوز) به سوالات خبرنگاران با آرامش یکی پس از دیگری پاسخ داد. هم اکنون یکی از پر بحث‌ترین موضوعات در محافل رسانه‌ای و سیاسی بحث تغییر مدیران استانی است که هر روز اخبار ضد و نقیضی در این باره به گوش می رسد لذا یکی از موضوعات طرح شده با آقای استاندار رفتن یا ماندنشان در ایلام بود که وی نیز به ما در این باره پاسخ داد.

مشروح گفت و گوی محمدرضا مروارید با ایسکانیوز در ادامه می آید؛

با توجه به این موضوع که استان ایلام 90 درصد نفت و گاز غرب کشور را داراست؛ اما همچنان این استان از استان های محروم است. در این خصوص چه اقداماتی صورت گرفته و چه اقداماتی در حال اجرایی شدن است؟

ایلام از استان هایی است که از سال 53 تبدیل به استان شد؛ تا قبل از این تاریخ ایلام فرمانداری کل داشته و زیر نظر استان کرمانشاهان قرار داشت. از سال 53 به بعد به دلیل موقعیت جغرافیایی این استان که نسبت به مرکز ایران در حاشیه کشور قرار دارد راه اصلی تردد زوار و مسافرین خارجی در مسیر خسروی به کرمانشاه بوده که ایلام در بن بست آن قرار داشت.

ایلام تا قبل از انقلاب به دلیل 430 کیلومتر مرز مشترکی که با مرز عراق دارد یک استان امنیتی بود و خیلی به مسائل عمرانی آن توجه نمی شد.

با پیروزی انقلاب در سال 58 و فعالیت های عمرانی آغاز شد، دفتری تحت عنوان دفتر عمران مردم افتتاح شد که بنا براین شد که به دستور امام خمینی (ره) درآمد هر یک روز نفت کشور را به هر کدام از استان ها داده شود که این درآمد خیلی خوبی بود.

استان ایلام دارای استاندارهای باتجربه ای بوده اعم از آقایان ترکان، ابراهیمی و میرولد منتها بحث بومی و غیربومی استان مطرح بود، آقایان ترکان و ابراهیمی و میرولد از استانداران خوب ایلام بودند کارهای خوبی شروع کردند.از سال 59 با توجه به این که استان در طول افتاده بود تمام استان ها درگیر جنگ بودند که شهرهای مهران، دهلران و ایلام در معرض موشک و بمباران بود. در هشت سال جنگ آسیب های بسیاری زیادی از نظر جاده ها، پل ها به استان وارد شد که پس از جنگ 7 الی 8 سال درگیر بازسازی این خسارات بودیم تا توانستیم دوباره به همان نقطه اول یعنی همان شکلی که استان بود برسیم البته ما در زمان های بعد قطعا پیشرفت هایی داشتیم.

استان تا قبل از انقلاب هیچ واحد صنعتی نداشت، بیشتر فعالیت های استان کشاورزی بود که به صورت سنتی انجام می شد. آن زمان نیاز به تحرکی خوب، خیلی باب نبود و آغاز این فعالیت ها با سفر مقام معظم رهبری به استان شکل گرفت. برای تحرک بیشتر نیاز به سرمایه گذاری در استان بود که این تحرک بوجود نیامد و کم کم در زمان دولت مرحوم آیت الله رفسنجانی بازسازی و نوسازی ایلام شدت گرفت.

پس از سقوط صدام خوشبختانه مرز مهران به دلیل رفت و آمد راحت و نزدیکی و قرابت فکری مردم ایران با مردم عراق بسیار مطرح شد که مرز مهران از نظر میزان تردد اولین مرز زمینی کشور شده و این موضوع باعث تغییر مثبت در ایلام و خروج استان از بن بست و همچنین افزایش رفت و آمد ها شد.

کارهای خوبی هم در طول این مدت سی سال بعد از جنگ در استان انجام شده است، مثلا جاده های ایلام خیلی مشکل داشت مسیر جدیدی برای محور جاده ای کرمانشاه ـ ایلام ساخته شد یا بحث نفت و گاز قبل از انقلاب عملیات اکتشاف انجام شده بود اما هیچ کاری روی آن صورت نگرفته بود که در زمان دولت اصلاحات، اقدامات خوبی صورت گرفت که می توان به یک پالایشگاه گاز و یک میدان گازی در مهران و دهلران اشاره کرد که بیشتر با خوزستان کار می کردند.

در حال حاضر چند فعالیت پتروشیمی در دهلران در حال انجام است یک پالایشگاه گاز جدید و یک پتروشیمی وجود دارد. ایلام از نظر نفت و گاز پس از از بوشهر و خوزستان رتبه سوم است که به عنوان قطب سوم پتروشیمی نامیده می شود.

بسترهای بحث گردشگری برای افرادی که می خواهند از عراق به ایلام بیایند فراهم شده و تا چه حد می توان به این مسائل رسیدگی کرد؟

یکی از مشکلات ما زیرساخت های بحث گردشگری است؛ مثلا ما هتل با امکانات مناسب نداریم، یک یا دو هتل سه ستاره داریم و جدیدا یک هتل چهار ستاره هم احداث و شروع به ساخت هتل پنج ستاره کرده ایم.

در بحث گردشگری مکان های دیدنی و آثار تاریخی زیادی وجود دارد تقریبا هزار و 200 نقطه دارد که اثر تاریخی در آن وجود دارد و 750 مکان ثبت و یک اثر به نام شهر تاریخی سیمره در حال ثبت جهانی است همچنین در رابطه با بوم گردی فعالیت های خوبی صورت گرفته است.

لزوم ساخت چند هتل ستاره دار را در استان ایلام می بینید؟

یک هتل پنج ستاره برای مهمان های ملی و بین المللی و برای سمینارها و گردهمایی ها احتیاج است و یکسری هتل های چهارستاره برای گردشگرانی که به استان ایلام و شهرستان ها می آیند. با توجه به وجود چشمه آب گرم در دهلران یک هتل چهارستاره در این منطقه نیاز است، اما سرمایه گذاران بخش خصوصی خیلی راغب نیستند مگر اینکه امتیازات خیلی بهتری در اختیارشان قرار گیرد.

چه امتیازاتی در اختیارشان باید قرار بگیرد؟

در رابطه با امتیازات زمین و پروانه امتیاز زیادی نیست و بنده بارها با سازمان گردشگری صحبت کردم تا کمی کمک کند.در تمام استانها در مکان هایی تاریخی بناهایی برای صنایع دستی در نظر می گیرند؛ در استان شما چنین برنامه ای عملیاتی شده است؟

در استان ایلام سه الی چهار قلعه داریم که همه را بازسازی کردند چندین بار از سوی سازمان ایران گردی و میراث فرهنگی فراخوان دادند ولی هنوز کسی برای تحویل نیامده است.

متوسط ورود و خروج یا حضور زائر و گردشگر در استان چقدر است؟

مرز مهران دو تا سه هزار نفر به طور روز رفت و آمد دارد تقریبا دو هزار نفر ایرانی و 1500 نفر عراقی هستند.

30 درصد به صورت انفرادی گردشگر را می توانیم جذب کنیم؛ در مهران خیلی از خانه های مردم به صورت زائرسرا تحت نظارت گردشگری است که امکانات اولیه را دارا بوده و همچنین یک الی دو هتل وجود دارد اما کافی نیست.

در استان امکان ورود سرمایه گذار خارجی وجود دارد؟

در ایلام سرمایه گذارهای خارجی به صورت فردی فعالیتی انجام نمی دهند به این معنا که به صورت زنجیره ای فعالیتی را انجام می دهند. معمولا در دنیا به همین صورت است.

درخصوص راه اندازی راه آهن، چه تدابیری اندیشیده شده؟

راه آهن یک خواسته دیرینه برای ایلام است و از زمان های گذشته مطرح شده است. آن زمان ایلام چنین محصولاتی نداشت و در حال حاضر کارخانه‌های پتروشیمی و سیمان وجود دارد. در زمان دولت نهم و دهم خیلی روی آن کار شد در مصوبه ها هم بود در آخرین سفر دولت و رئیس جمهور کلنگ زنی صورت گرفت منتها چهار میلیارد سرمایه گذاری شد. طی چهار سال گذشته بحث راه آهن در قانون بودجه می آید اما به دلیل عدم بودجه راه اندازی نشد.

در رابطه با راه اندازی راه آهن در ایلام سرمایه گذاری خارجی نمی تواند کاری انجام دهد؟

یک سرمایه گذار به وزارت راه معرفی کردیم و یک سرمایه گذار هم مسیر ایلام تا کربلا را پیشنهاد داده است که به دنبال این موضوعات یک الی دو مذاکره با عراقی ها داشتیم و هر دو راه را از صندوق توسعه دنبال می کنیم .

آقای آخوندی یک الی دو ماه پیش گفتند که حالا نوبت ایلام است؛ البته وزارت راه برای ایلام برنامه کلی در نظر دارد تا راه آهن غرب کشور از اندیمشک تا میاندوآب و راه آهنی تحت عنوان راه آهن کشور در نظر دارند که در مسیر اندیمشک و دهلران و ایلام کرمانشاه و سقز راه اندازی کنند که کار درازمدتی است اما ما برای این که ایلام را وصل کنیم. امسال دیگر کارهای اجرایی این پروژه صورت گرفته زیرا با قرارگاه هم صحبت شده و قرار است که بحث پیش پرداخت مطرح نشود که ان شاء الله دولت جدید این کار را انجام می دهد.

دفتر نفت و گاز غرب کشور که در کرمانشاه مستقر است اما عده ای معتقدند که در ایلام باید باشد برای این موضوع چه پیگیری های شده است؟

10 -15 سال گذشته ایلام هیچ تاسیسات نفتی و گازی نداشته است و ما آنجا براساس تقسیماتی که وزارت در سیستم خود دارد نفت و گاز مرکزی دارد اما نفت و گاز را به غرب و شرق تقسیم می کنند به این معنا که استان های کشور بدون در نظر گرفتن مسایل جغرافیایی براساس حوزه های نفتی تقسیم کردند و نفت و گاز ایلام و کرمانشاه و پلدختر نفت و گاز غرب هستند. از آنجایی که پالایشگاه کرمانشاه سابقه صد سال بهره برداری دارد و از همه مهم تر ایلام مشکلاتی از نظر رفت و آمد دارد و کارشناسان و مدیران فرودگاهی نداشت مرکزیت دفتر نفت و گاز غرب کشور را در کرمانشاه گذاشتند. اما باید در نظر داشت در 15 سال اخیر حدود 90 درصد استخراج نفت و گاز غرب از حوزه ایلام بوده است.

آخرین مذاکراتی که داشتیم قرار شده است یک یا دو معاونت کرمانشاه به ایلام برسد ولی مسائل تشکیلاتی همچنان وجود دارد. همچنین این پیشنهاد را دادیم که مراکز کرمانشاه و ایلام جدا شوند.

البته برداشت این است که درآمد ایلام را کرمانشاه می برد اما این طور نیست زیرا درآمدها همه براساس میدان های نفتی است و درصد برداشت هم برای استان است و براساس هر میدان نفتی درآمد را حساب می کنند.

با توجه به آیین ها و مناسکی که خاص مردم ایلام، موقعیت جغرافیایی و بمباران هایی که در سال های گذشته صورت گرفته مردم توانستند به خوبی مراسم را حفظ کنند، ضمن این که ما ماه محرم و اربعین را در پیش داریم مردم چقدر به آیین هایشان پایبند ماندندو همچنین به برنامه هایی که در این ماه دارید اشاره بفرمایید؟

در حوزه مراسم آیینی رسم و رسومات خاصی وجود دارد که تاریخی و حتی باستانی است. به طور مثال در حوزه های مختلف ایلات و طوایف مختلف هرکدام در شادی ها و عزاها مراسمی دارند که خوشبختانه در 7 الی 10 سال گذشته خیلی به اصطلاح مجددا روی آنها کار می شود، به طور مثال شعرها و ترانه هایی که تاکنون مکتوب نبوده را به صورت مکتوب در می آورند و حتی صدا و سیما در نشان دادن این آثار بسیار نقش دارد.

در گذشته برنامه ای با نام آواها و نواهای بومی در شهر ملکشاهی بومی که تقریبا مرکز این گونه کارها است خیلی مورد استقبال قرار گرفت، همچنین به مناسبت هفته دولت در پنجشنبه گذشته برنامه ای طی پنج روز در ایلام برگزار شد که به این مسائل پرداخته شد. وضعیت رسیدگی به این گونه آیین و مراسم خوب شده است و با راه اندازی بنیادی به نام بنیاد ایلام شناسی در دانشگاه ایلام که قسمتی از بنیاد تاریخ روی این موارد کار کرده و عکس ها، فیلم ها، شعرها و ترانه ها، موسیقی های محلی را جمع آوری و به بازسازی می پردازند، به طور مثال گروه جدیدی از دهلران در این زمینه فعالیتی داشته اند که در کشور فیلیپین برگزار شده و همچنین یک الی دو کار هم در اروپا داشتیم و همچنین در رابطه با محرم مراسمات سنتی زیادی اعم از نوحه سرایی ها صورت گرفته است.با توجه به شرایط استان ایلام امکاناتی هم برای مردم در این زمینه فراهم کردید؟

در دهه محرم حدود 100-150 هزار نفر تردد دارند مثلا برای روز عرفه حداقل 100 هزار نفر به کربلا می روند، سال گذشته در تاسوعا و عاشورا 150 هزار نفر به کربلا رفتند. از نظر امکانات ما با این تعداد مشکلی نداریم اما تعداد زمانی که به میلیون می رسد دچار مشکل می شویم و امکانات جوابگو نیست.

مثلا مسافران چه نیازهایی دارند که باید فراهم کنید؟

هم اکنون برای این تعداد همه چیز وجود دارد اعم از محل اسکان و غذا که یا خود مردم تهیه می کنند و یا از امکانات دولتی فراهم می شود؛ کسانی که اربعین می روند اهل هتل نیستند در مکانی می خوابند و استراحت می کنند و یا چادرهای بزرگی می زنند 40-50 هزار نفر در مهران استراحت می کنند و در این مورد مشکل خاصی نیست؛ در سال 92 ، 160 هزار نفر به کربلا رفتند و همچنین سال گذشته یک میلیون و 100 هزار نفر زائر داشتیم که براساس نیازهای آنها امکانات را فراهم کردیم.

بسیاری از زائران بدون ویزا از نقاط مختلف وارد می شوند و باعث ناهماهنگی هایی در مرز می شود. برای این افراد چه تدابیری اندیشید تا با مشکلاتی از قبیل هجوم مردم در پشت مرزها روبرو نشوید؟ آیا با مقامات استان در این خصوص مذاکره ای شده است؟

بله مشکلی که داریم مشکل یکسری افراد بدون ویزا هستند که در پایانه جمع می شوند یا در مرز مهران جلوی دست ماموران را می گیرند که سازمان حج در این باره بسیار تلاش کرده است و حتی سامانه سما را راه اندازی کرده تا مردم ثبت نام کنند، اما دوباره عده ای می آیند که ما در این باره یک برنامه هایی گذاشتیم تا از ورود افراد بدون گذرنامه و ویزا جلوگیری کنند.

یکسری از اتباع خارجی مانند افغانی ها در مرز می آیند و صبر می کنند تا راهی برای عبور پیدا کنند که سال گذشته برای حدود 80 هزار نفرشان ویزا فراهم شد. در حال حاضر فقط افرادی ماندند که کارت هم ندارند و اما باز هم می آیند که باید برنامه های مفصلی گذاشت که در گذرراه های مختلف پلیس راه از آنها مدرک بگیرد که درصورت عدم داشتن کارت برگردند و افرادی هم که به مرز مهران می آیند باید یکسری اتوبوس برایشان آماده کنیم تا نگذاریم به لب مرز پایانه بروند و یکسری برنامه ریزی هایی شده اما باید دید تا چه حد اجرا شود.

هر دو هفته یک بار در جلسه ستاد اربعین در وزارت کشور نماینده ایلام هم حضور دارد و مشکلات را بررسی می کنیم. هم اکنون مشکل حادی نداریم. در گذشته جاده مهران فقط دو خط بود و حتی شانه هم نداشت، اگر تصادفی در جاده رخ می داد تا چند کیلومتر دو طرف جاده شلوغ می شد، در حال حاضر این مسائل را نداریم . در کنار جاده از ملکشاهی به مهران و ایلام جاده جدید تر با اصلاحات آن انجام شده است، .از همین رو پارسال مشکل ترافیک نداشتیم چون 5 روز بعد و 5 روز قبل از اربعین این دو جاده به صورت رفت و برگشت باز بوده

یکی از مشکلاتی که استان ایلام دارد بحث ریزگردها است که به 30-40 درصد در حد مجاز می رسد، در این خصوص در زمان فعالیت شما چه اقداماتی صورت گرفته با دولت، سازمان محیط زیست و یا حتی کشورهای خارجی و چه راه حل هایی در این خصوص اندیشیده شده است؟

در استان ایلام منشا داخلی ریزگردها کمتر است، علی رغم چهار پنج سال گذشته نزدیک به 40 هزار هکتار آنجا را اراضی کردیم که مهران و دهلران از سال گذشته با کشور عراق مذاکرات و توافقاتی صورت گرفته همچنین سازمان محیط زیست با عراق مذاکراتی را انجام داده است که برای اجرایی این مذاکرات در حال پیگیری هستیم.
سال گذشته کنفرانس بین المللی در رابطه با ریزگردها برگزار شد که از سازمان ملل، عراق و بعضی از کشورها که ارتباط مستقیم هستیم در رابطه با این موضوع در ایلام قرار است مشخص شود اگر اشتباه نکنم اردبیهشت 97 صورت می گیرد. الان هم در حال برگزاری مقدمات فراخوان هستند، منتها سازمان ملل باید روی این موضوع بیشتر بحث کند زیرا در شمال آفریقا، عربستان، اردن و عراق همه موثر هستند.

درخصوص فعالیت های انتخاباتی یکسری فرمانداری ها از سمت قوه قضاییه احضار شدند، در حوزه شما در استان ایلام، برای تخلفات انتخاباتی کسی احضار شد؟

نه خوشبختانه تخلفی در هیچ فرمانداری نداشتیم.

فعالیت احزاب در استان شما چطور است؟

37 حزب مختلف از اصولگرا و اصلاح طلب در ایلام مجوز گرفتند که خانه احزاب جدیدا راه اندازی شده اما هنوز افتتاح نشده و مشکل خاصی وجود ندارد و در همین مدت چهار سال تقریبا بیشتر مجوز گرفتند و مشغول شدند.

درخصوص کیفیت آب در روستا ملکشاهی که بسیار هم پایین است چه برنامه ای دارید؟

سال گذشته چاه جدیدی برای این شهرستانها حفر کردیم. بیشتر مشکل این روستاها کیفیت آب است که تلخ و یا گچ دارد، بنا داریم از سد ایلام چون ارتفاع آن زیاد است سه ایستگاه پمپاژ و 24 کیلومتر لوله گذاری وتصفیه خانه داخل شهر ملکشاهی که تقریبا آن ایستگاه اول 9 کیلومتر از 6 کیلومتر لوله گذاری شده و امسال هم 9 کیلومتر خرید کردیم یعنی کار انجام شود منتها به نظر می آید اگر خیلی تلاش کنند ظرف دو سال آینده این آب از سد برای این روستاها فراهم میشود.

در صورت حضور در دولت دوازدهم و استانداری ایلام اولویت های شما چیست؟

اولویت اول ما بحث زیربنا ها است که هنوز تکمیل نشده است، اعم از جاده ها و راه آهن، که راه آهن باید شروع شود.
راه اندازی راه آهن یک موضوع درازمدت است که با توجه به نبود امکانات به درازا انجامیده است ولی باید از یک زمانی شروع کنیم. همچنین در رابطه با جاده ها باید روی آنها کار کرد، در رابطه با بحث گردشگری می توان گفت در ایلام هفت الی هشت سد داریم که به تازگی در کنار سدها شروع به ساخت شهرک و مکانهای گردشگری صورت گرفته است که نیاز به توسعه دارند.

موضوع دیگر بحث بیکاری است که با توجه به شعار امسال که مقام معظم رهبری نام گذاری کردند فعالیت اصلی ما اشتغال و تولید است استان ایلام تا سال 92 مرتب جزو استان های اول و دوم و سوم از نظر بیکاری بوده یعنی بین ایلام و لرستان و کرمانشاه بحث بیکاری بوده است .این در حالی است که در سه سال اخیر ایلام را به رتبه پانزدهم رساندیم و از شدت بیکاری یک مقداری کم شده است.
با توجه به برنامه ای که دولت در دست دارد حدود 10 هزار نفر برای ما تقسیم شده تا ایجاد اشتغال کنیم که این موضوع از اولویت‌های اصلی ما است.
در کنار تولید شغل باید یکسری کارهای تولیدی و همچنین برای بازیابی کارخانه هایی که خوابیده اند باید فعالیت های جدید را در نظر بگیریم.
از برنامه های دیگر این است که 100 هزار هکتار از زمین های استان را از دیم به آبی تبدیل کنیم. تقریبا 30-40 هزار تا از آنها در این چهار سال انجام شده و برخی هم باید در سال آینده انجام شود.

بحث خودکشی خانم ها در استان ایلام زیاد است، یک مقدار محدودیت هایی که برای خانم ها وجود دارد برای رفع این گونه مسائل چه اقداماتی انجام دادید؟
محدودیت برای خانم ها برمی‌گردد به زمانی که زندگی به صورت عشایری بوده اما پس از سال ها تغییر کرده است.
در سه سال گذشته بحث خودکشی 10-15 درصد کاهش داشته است.

در دولت دوازدهم برای ابقای شما در استانداری مذاکره ای شده است؟

ان شاء الله دردولت دوازدهم حضور دارم. حتی اگر به عنوان استاندار حضور نداشته باشم به عناوین دیگری هستم اما هنوز مذاکره ای در این خصوص با من صورت نگرفته و به زودی تصمیماتی برای استانداران گرفته خواهد شد.١٢:١٤ - 1396/06/07    /    شماره : ٢٤٩٦٠    /    تعداد نمایش : ٤٦٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج