سه شنبه ٢٩ آبان ١٣٩٧
voting
  • بازديد كنندگان آن لاين : 12
  • بازديد كنندگان اين صفحه : 26987
  • بازديدكنندگان امروز : 247
  • كل بازديدكنندگان : 4463899
voting
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

عسل ایلام، با رخ زرد در سودای احیا روزهای طلایی

عسل ایلام، با رخ زرد در سودای احیا روزهای طلایی
هر کس برای یکبار مزه عسل ایلام را چشیده و از شهد شیرین و گوارای آن بهره مند شده باشد در هر بار گذر از عروس زاگرس این ره توشه و سوغات ارزشمند را برای عزیزان خود به همراه خواهد برد.
عسل یکی از فرآورده ها و تولیدهای استان ایلام است که به دلیل برخورداری از طبیعت بکر و آب و هوای مناسب و وجود انواع گل ها و گیاهان معطر، این محصول از کیفیت و کمیت بسیار بالایی برخوردار است و مورد توجه بازارهای داخلی و صادراتی است.
حدود یک هزار گونه گیاهی در دشت ها و کوهستان های ایلام وجود دارد که از این تعداد، 500 گونه شامل 6 تیره گیاهی برای تولید عسل و تغذیه زنبور کاربرد دارد که این تنوع کم نظیر گیاهی موجب غنای بی رقیب عسل تولیدی ایلام است.
با وجود این جایگاه کیفی عسل که ره آورد طبیعت استان ایلام است، گسست در زنجیره تولید، فراوری و بسته بندی و نیز آسیب پذیری بی پایان آن در قبال گرد و غباری که در چند سال اخیر آیینه زاگرس را مکدر کرده باعث کاهش بازدهی و در مواردی از بین رفتن این فعالیت اقتصادی برای بهره برداران و زنبورداران شده است.
مدیر شرکت تعاونی شهرک طلایی و یکی از تولید کنندگان عسل ایلام که سابقه خود را در این کار بیش از 35 سال اعلام کرد، گفت: پس از پیروزی انقلاب با ابراز علاقمندی بسیاری از جوانان موسسات خصوصی و فنی و حرفه ای اقدام به آموزش زنبورداری و پرورش عسل کردند که با توجه به طبیعت بکر استان عسل های مرغوب و با کیفیتی نیز در استان تولید شد. احمد عبدالی اظهار کرد: اکنون زنبورداران ایلامی بیش از 80 هزار کلنی در اختیار دارند که امکان افزایش ظرفیت آنها تا سه برابر وجود دارد.
وی افزود: انگیزه جوانان جویای کار، طبیعت استان و کیفیت بسیار عالی عسل های تولیدی موجب شد علاقمندان زیادی به زنبورداری و تولید عسل روی بیاورند.
عبدالی شمار افراد فعال در این بخش را یک هزار و 150 نفر به صورت رسمی اعلام کرد و گفت: با ایجاد صنایع تبدیلی، بسته بندی، راه اندازی آزمایشگاه کنترل کیفیت و ایجاد کارگاه های ساخت کندو، لباس کار، داروخانه زنبور عسل و همچنین اختصاص سرمایه در گردش برای پیش خرید شکر می توان به وضعیت عسل استان سر و سامان داد.
به گفته وی، اکنون در 2 مقطع بهار و شهریور هر دوره بیش از 600 تن شکر خریداری و در بین زنبورداران فعال در این استان توزیع می شود.
وی میانگین تولید عسل استان به صورت سالانه را 600 تن اعلام کرد و افزود: سالانه این میزان عسل با کیفیت عالی در استان تولید و به فروش می رسد که نقش مهمی در سبد غذایی مردم دارد.
وی عسل را یکی از سوغات برجسته و مهم استان ایلام اعلام کرد و یادآور شد: زنبور علاوه بر تولید عسل می تواند ژل رویال را نیز که از فرآورده های عسل بشمار می رود و همچنین موم تولید کند که با سرمایه گذاری در این زمینه ها و گذراندن دوره های تخصصی می توان از این مواهب نیز نهایت استفاده را برد.
عبدالی ژل رویال را یکی از فرآورده های مهم و ذی قیمت اعلام کرد و گفت: نوع مرغوب آن هر کیلو 21 میلیون تومان، نوع درجه دوم 14 میلیون تومان و نوع سوم آن تا کیلویی هفت میلیون تومان در بازار به فروش می رسد.
وی افزود: این ژل برای درمان انواع سرطان ها و بیماری ها و مسائل درمانی، برای جوان سازی پوست و جلوگیری از پیری زودرس کاربرد دارد و از آن به عنوان اکسیر جوانی یاد می شود.
وی تاکید کرد: از زنبور عسل می توان با گرد افشانی برای مسائل کشاورزی و مقابل با آفات نباتی نیز استفاده کرد ضمن اینکه موم عسل نیز کاربردهای بسیار مهمی در صنایع مختلف دارد. به گفته وی، اکنون پیگیر ساماندهی خوشه عسل و ایجاد شهر عسل در استان ایلام هستیم تا بتوانیم علاوه بر افزایش تولید عسل، با بسته بندی مناسب و عرضه مطلوب آن اشتغال زایی نیز ایجاد کنیم. رستمی یکی دیگر از تولید کنندگان عسل در استان می گوید: مردم استقبال بسیار خوبی از عسل تولید استان می کنند و اکنون عسل بسیار مرغوب تا کیلویی 60 تا 80 هزار تومان عرضه می شود.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه سالانه پنج هزار کندو عسل خریداری می کنیم نیازمند حمایت و اختصاص تسهیلات هستیم تا بتوانیم در این بخش به فعالیت خود ادامه دهیم.
رستمی افزود: به منظور راه اندازی خوشه عسل در استان اکنون برای کسب تجربیات از استان های دیگر به صورت مرتب به بازدید واحدهای آزمایشگاهی، کارگاه های تولیدی اقدام می کنیم تا بتوانیم با اندوخته بیشتری در این زمینه فعالیت کنیم.
** نبود برند خاص برای عسل ایلام معاون تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان در خصوص عسل تولید استان ایلام گفت: عسل ایلام با وجود برخوداری از بالاترین کیفیت، دارای برند خاصی نیست.
مجتبی شیرخانی اظهار کرد: عسل تولید استان به سایر استان ها ارسال می شود و با نام و برند خاص آنها در بسیاری مواقع روانه بازار مصرف داخلی می شود.
وی افزود: اکنون سه کارگاه سنتی در سطح استان وجود دارد که اقدام به بسته بندی می کنند که از کیفیت نامناسب برخوردارند و بسته بندی شاخصی نیز نداریم.
شیرخانی اظهار کرد: این بخش نیازمند تسهیلات سرمایه در گردش است و باید مورد حمایت قرار گیرد و زنبورداران از این تسهیلات بهره مند شوند.
** آموزش رایگان زنبورداری به جوانان مدیرکل فنی و حرفه ای استان ایلام از ارائه آموزش رایگان برای جوانان علاقمند به زنبورداری در استان خبر داد و گفت: جوانانی که علاقمند به آموختن حرفه پرورش زنبور عسل هستند می توانند از امکانات فنی و حرفه ای استفاده کنند.
رضا نصیری در خصوص نوع آموزش ها نیز گفت: زنبورداران نیز می توانند در صورت معرفی اتحادیه دوره های تخصصی و ویژه زنبورداری را در این مرکز با حضور اساتید برجسته کشوری بیاموزند.
** ضرورت ایجاد خوشه عسل ایلام مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان ایلام در خصوص ضرورت ایجاد خوشه عسل گفت: عسل یکی از مزیت های نسبی استان بشمار می رود و ایجاد خوشه در آن ضروری است.
مرتضی دارایی اظهار کرد: باید روی عسل تولید استان به عنوان یک قابلیت استفاده کنیم و با توجه به مطالعاتی که در زمینه خوشه دام و طیور انجام گرفته و سال آینده وارد فاز اجرایی می شود می توان خوشه عسل در استان را نیز راه اندازی کرد.
وی یادآور شد: از آنجایی که عسل ایلام از جمله عسل های مرغوب و با کیفیت کشور است می توان با فراهم کردن زمینه مناسب و ایجاد بسته بندی با کیفیت عسل ایلام را به بازارهای جهانی و منطقه ایی صادر کرد.
** حمایت از تولید عسل برای کسب جایگاه خود معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار ایلام در این زمینه معتقد است: عسل تولیدی استان با بسته بندی و برندسازی می تواند جایگاه خود را بدست آورد.
حشمت اله عسگری اظهار کرد: تولید عسل مرغوب از مزیت های استان بوده و یکی از سوغات برجسته ایلام بشمار می رود. وی افزود: به دلیل عدم بسته بندی مناسب و نبود برند مشخص و ساماندهی اکنون عسل از وضعیت مناسبی برخوردار نیست در حالیکه بر اساس بررسی های به عمل آمده یکی از محصولات با کیفیت و مرغوب کشور همین عسل ایلام است. عسگری از نبود تنوع در بسته بندی عسل انتقاد کرد و گفت: در این راستا نیاز به صنایع تبدیلی و بسته بندی احساس می شود که باید با راه اندازی کارگاه های متنوع در زمینه عسل نظیر کارگاه نجاری برای کندو، دوخت لباس، آزمایشگاه کنترل کیفیت، عاج بری این خوشه را تکمیل و راه اندازی کرد. وی از انحراف تسهیلات پرداختی که موجب دور شدن عسل از کانون توجهات مسئولان شده است نیز انتقاد کرد و افزود: با راه اندازی خوشه عسل و همچنین برندسازی و بسته بندی می توان این محصول تولیدی را ساماندهی کرد و از نظر تولید و ایجاد اشتغال مولد در استان با توجه به مطلوب بودن آب و هوا نیز برای پرورش زنبور عسل وارد فعالیت جدی شد.
وی خواستار تهیه طرح کاملی به منظور راه اندازی خوشه عسل با نام شهر عسل شد و گفت: کار مدیریتی دقیقی در این زمینه باید صورت گیرد و از توان و تجربیات افرادی که سال هاست در زمینه پرورش زنبور عسل فعالیت دارند،استفاده کرد. به گزارش ایرنا، بر اساس آمار اعلامی اکنون سالانه 600 تن عسل به ارزش ریالی 18 میلیارد ریال در استان ایلام تولید می شود و حدود یک هزار و 150 نفر نیز در این بخش فعالیت دارند.
ناهید ابراهیمی


١٠:٠٤ - 1395/11/12    /    شماره : ٢٣٧٧٢    /    تعداد نمایش : ٦١٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج