يکشنبه ٣٠ دی ١٣٩٧
voting
  • بازديد كنندگان آن لاين : 12
  • بازديد كنندگان اين صفحه : 506321
  • بازديدكنندگان امروز : 273
  • كل بازديدكنندگان : 4496808
voting
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

استاندار ایلام

پیش بینی می شود میزان تردد زائرین از مرز مهران از دومیلیون و 300 هزار نفر فراتر رود

استاندار ایلام گفت؛ حجم تردد زوار از مرز مهران نسبت به سال گذشته افزایش یافت.
به گزارش روابط عمومی استانداری ایلام قاسم سلیمانی دشتکی در گفتگو با سایت تابناک ایلام اظهار داشت: امسال علاوه بر افزایش تردد زائرین اربعین حسینی از مرز مهران، با پدیده کاپیتاژ خودورهایی مواجهه بودیم که با پرداخت حق گمرکی به صورت مستقیم از مرز خارج شدند.
وی با اشاره به افزایش تعداد خودورهای کاپیتاژ شده از مرز مهران تصریح کرد: سال گذشته رسم بر این بود که فقط خودروهای حامل تغذیه ،آمبولانس ها و خودروهای امنیتی کاپیتاز می شدند که مجموع انها به 670 دستگاه رسید ،اما امسال براساس یک برنامه ناگهانی، تعداد خودورهای کاپیتاژ شده به بیش از 8هزار وهشتصد دستگاه رسید.
استاندار ایلام مشکلات پدیدار شده در اربعین امسال را به چهار دسته تقسیم وگفت؛ مشکل اول به جاده های باریک وکم ظرفیت بدره عراق بر می گشت که حجم خروجی زائرین و تعداد خودروهای کاپیتاژ شده مشکلاتی در مسیر رفت ایجاد نمود که البته از طریق رایزنی با مسئولین عراقی و اقدامات کنترلی ،توانستیم تا حدودی بر آن فایق آییم.
وی مشکل دوم را ناشی از وقوع طوفان در شهرستان مهران دانست وخاطر نشان کرد: در اربعین سال های گذشته مشکل بارندگی در مرز مهران ،تحمیل مشکلاتی نظیر گیر کردن خودور زائرین در گل ولای پارکینگها را به دنبال داشت ،اما به رغم وقوع طوفان در شهر مرزی مهران وبارندگی های متعاقب آن، حتی یک مورد گرفتاری خودرو زائرین در گل ولای گزارش نشد که این موضوع از آماده سازی زیر ساختهای اربعین در این شهرستان نشات گرفته است.
نماینده عالی دولت در استان مشکل سوم را تخصیص ارز به زائرین عنوان کرد وبیان داشت؛ براساس پیش بینی های صورت گرفته، مقرر شد که زائرین ارز مورد نیاز برای تهیه مواد غذایی ودارو را تامین کنند ولی ارز همراه زائر پیش بینی نشده بود که این موضوع تا حدودی ناهماهنگی هایی را در کشور عراق به دنبال داشت.
سلیمانی دشتکی افزود: به منظور تسهیل روند وکاهش هزینه خروج از کشور،به دستور رییس جمهور محترم به ویزای زائرین ارز زیر 5هزار تومان اختصاص یافت و بنا شد که ارز زائرین توسط عوامل توزیع در کشور عراق تامین وتحویل زوار گردد ،اما بدلیل طولانی شدن پروسه تامین ارز توسط مقامات عراق وزمانبر شدن استقرار عوامل توزیع، این موضوع مشکلاتی را به زائرین تحمیل نمود.
استاندار ایلام به اقدامات بانکی در راستای تامین ارز مورد نیاز زائرین پرداخت وگفت: بمنظور تسهیل روند توزیع ارز ،تعداد عوامل توزیع از 6نفر به 60نفر افزایش یافت، همچنین تعداد هشت شعبه بانکی در مرزهای مهران ،شلمچه ،نجف ،کربلا وکاظمین کار توزیع ارز به زائرین را عهده دار شدند.
وی افزود: در کل از مجموع تعداد 193هزار زائر ثبت نام شده برای دریافت ارز ،به تعداد 123هزار نفر ارز پرداخت شد.
وی ادامه داد؛ به هرکدام از زائرین 100هزار دینار عراق به ارزش تقریبی یک میلیون تومان ارز تحویل که از این میزان تعداد 50هزارنفر توسط بانک ملی استان ایلام پرداخت شد.
وی مشکل چهارم در خدمت رسانی به زائرین را ازدحام در برگشت عنوان کرد وگفت؛ در ساعت ابتدایی بازگشت زائرین، پیک ترافیک بیش از 243 هزار نفر بود که این میزان در مدت مشابه سال قبل که 183هزار نفر بود افزایش یافت. این حجم جمعیت ورودی به کشور و بازگشت همزمان بیش از 800دستگاه اتوبوس کاپیتاژ شده باعث ایجاد گره ای ترافیکی در پایانه برکت شد.
استاندار ایلام ادامه داد: با بازگشایی کنارگذر غربی و هدایت خودورهای کاپیتاژ شده از این مسیر ،تاحدودی از میزان بار ترافیکی کاسته شد ،همچنین بمنظور تسریع در بازگشت زائرین، بیش از 4هزار دستگاه اتوبوس در مرز مهران مستقرو کار نظارت وکنترل بر آنها نیز به سازمان حمل ونقل ،دادگستری وتعزیرات حکومتی واگذار شد.
وی در ادامه بیان داشت؛ تا این لحظه بیش از یک میلیون 120هزار زائر از طریق مرز مهران به کشور وارد شده اند و پیش بینی می شود میزان تردد زائرین از مرز مهران از دومیلیون و 300 هزار نفر فراتر رود.
قاسم سلیمانی دشتکی در پایان این گفتگو از همه عوامل خدمات رسانی به زائرین از نیروهای نظامی و انتظامی گرفته تا کارکنان دولت، موکب داران و اهل قلم واصحاب رسانه، خصوصا مردم مهیمان نواز استان ایلام قدردانی نمود


٠٩:١٦ - 1397/08/15    /    شماره : ٢٧٨٥٦    /    تعداد نمایش : ٣٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج