شنبه ٠٥ خرداد ١٣٩٧
voting
  • بازديد كنندگان آن لاين : 14
  • بازديد كنندگان اين صفحه : 486897
  • بازديدكنندگان امروز : 674
  • كل بازديدكنندگان : 4267759
voting
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

همراهی همه دستگاه ها برای برداشت محصولات کشاورزی و خرید تضمینی ضروری است

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار ایلام گفت: هماهنگی موثر و دقت نظر همه دستگاه های اجرایی در موقع برداشت محصولات زراعی نقش مهمی در کاهش آسیب به محصولات کشاورزی دارد.
به گزارش روابط عمومی استانداری ایلام، دکتر حشمت اله عسگری روز شنبه در نشست هماهنگی برداشت غلات پاییزه که در محل استانداری ایلام برگزار شد، اظهار کرد: خوشبختانه در بحث ظرفیت سیلوها برای برداشت محصول گندم امسال مشکلی نداریم و متناسب با میزان برداشت جا برای ذخیره سازی محصولات خریداری شده وجود دارد.
وی با توجه به گلایه مندی نانوایی های استان برای استفاده از گندم های باکیفیت حوزه جنوب در تامین آرد مرغوب گفت: باید تسهیلات سرمایه در گردش به این افراد برای خرید گندم مرغوب پرداخت شود تا مشکل آنان با خرید گندم مناسب برطرف شود.
وی در ادامه خواستار همراهی و همکاری پلیس راه استان در راستای تردد کمباین ها در مسیروآتش نشانی و شهرداریها در بحث اطفاء حریق و هواشناسی برای اعلام به موقع وضعیت جوی برای برداشت و خرید محصول گندم و اداره راهور برای حاشیه سازی جاده با جهاد کشاورزی استان شد.
دکتر عسگری گفت: با توجه به اینکه کلزا یک محصول استراتژیک برای دولت بشمار می رود باید به موقع از کشاورزی خریداری و بهای آن پرداخت شود تا کلزا کاران استان ترغیب به افزایش سطح زیر کشت خود شوند. به گزارش روابط عمومی استانداری ایلام، در این نشست مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استان خواستار استاندارد نمودن باسکول های مرکز خرید گندم، رعایت و توجه به بحث افت گیری محصول و بازدی فنی کمباین ها شد.
حیدر نعمتی اظهار کرد: نماینده جهاد کشاورزی باید در مراکز خرید گندم مستقر شود تا حقی از کشاورز احجاف نشود. مدیر شرکت غله و خدمات بازرگانی استان نیز از ظرفیت مطلوب سیلوها برای خرید تضمینی محصول گندم استان در سال جاری خبر داد. کامران سلیمان پور اظهار کرد: از نظر خرید تضمینی کلزا نیز مشکلی وجود ندارد زیرا هماهنگی لازم در راستای خرید و برداشت محصول کلزا انجام شده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی ایلام از به تعویق افتادن برداشت و خرید محصول کشاورزی استان در سال جاری خبر داد و گفت: به دلیل بارش جوی و برودت هوا امسال زمان برداشت از ابتدای فروردین به 25 فروردین جاری تغییر پیدا کرده است.
تراب میری اظهار کرد: امسال پیش بینی می شود تا با توجه به تاخیر یک ماهه بارش باران در فصل پاییز 200 هزار تن گندم از کشاورزان استان خریداری شود.
وی افزود: امسال 125 هزار هکتار از اراضی آبی و دیم استان به زیر کشت گندم، 3 هزار هکتار کلزا و 50 هزار هکتار جو اختصاص یافته که در وضعیت مناسبی وجود دارد.
وی نرخ خرید تضمینی گندم دروم را 13300ریال و گندم نانی را 13000 ریال اعلام کرد و گفت: جو هر کیلو 10300 ریال و کلزا 2783 ریال توسط مراکز خرید دولتی خریداری می شود.
معاون جهاد کشاورزی استان ایلام نیز ضمن ارایه گزارشی از وضعیت برداشت و تولید محصولات کشاورزی استان اظهار کرد: امسال 400 دستگاه کمباین کار برداشت محصولات کشاورزی استان ایلام را انجام می دهند که روزانه 258 دستگاه کمبایت در سطح مزارع فعالیت می کنند. علی اقدسی، از صدور معاینه فنی کمباین ها، ارایه آموزش به رانندگان، پاکسازی و ضد عفونی انباره ها و سیلوهای ذخیره گندم واستاندارد سازی وسایل نمونه گیری و باسکول ها قبل از خرید محصول تضمینی گندم از کشاورزان خبر داد.
وی خواستار همراهی و همکاری شرکت نفت برای تامین سوخت مورد نیاز کمباین ها، پلیس راهنمایی و رانندگی برای تردد کمباین ها و همراهی نیروی انتظامی برای جلوگیری از خروج گندم از استان در فصل برداشت شد.
سال گذشته 265هزار تن گندم توسط مراکز خرید استان خریداری شد و میزان برداشت از 300 هزار تن گذشت در حالی که امسال این میزان به دلیل برودت هوا و کاهش محسوس دما به حدود 200هزار تن برداشت پیش بینی شده است.
همه ساله فصل برداشت در مناطق گرمسیری و جنوب ایلام اوایل فروردین بوده که امسال به دلیل برودت هوا به تاخیر 25 روزه مواجه شده اند. استان ایلام دارای 230 هزار هکتار اراضی زیر کشت است که 80 هزار هکتار اراضی آبی و مابقی دیم هستند و سالانه یک میلیون تن انواع محصولات زراعی و باقی در استان تولید می شود.


٠٧:٥٠ - 1396/01/20    /    شماره : ٢٤٢٥٧    /    تعداد نمایش : ٢٥٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج